struga leśnaRegion, do którego chcemy Państwa zaprosić to jeden z najładniejszych kompleksów leśnych w naszym kraju. Na jego zachodnim skraju leży Załęczański Park Krajobrazowy obejmujący swym obszarem jeden z najpiękniejszych odcinków Warty. Rzeka meandruje tu w jurajskiej dolinie wśród bujnej roślinności pełnej ptactwa i zwierzyny oraz nieczynnych wapienników i kamieniołomów. wysoki brzeg rzekiPo obu stronach rzeki napotkać można jurajskie jaskinie, wczesnośredniowieczne kurhany piastowskich wojów, stare drewniane młyny i małe drewniane kościoły otoczone z pozoru sennymi wioskami. Uprawne pola oddalone są od brzegów Warty co pozwala amatorom spływów kajakowych cieszyć się zielenią drzew i krzewów zarastających gęsto brzegi tej trzeciej co do wielkości rzeki Polski. Jej szerokość na tym odcinku powoduje, że w nurcie powstają wyspy rozdzielające rzekę na kilka torów wodnych i stanowiące zadrzewione enklawy dla ptactwa. Wędrówka rowerowa wzdłuż Warty lub przemierzanie tego odcinka kajakiem to z pewnością przyjemność godna polecenia naszym Gościom.

gotowi do spływuNa wschodnim krańcu naszego regionu utworzony został Przedborski Park Krajobrazowy przez który przepływa inna równie malownicza rzeka Pilica. Funkcjonuje tu podobnie jak nad Wartą kilka dobrze wyposażonych wypożyczalni kajaków. Tereny Parku to zróżnicowany ale zwarty kompleks leśny ze świetnymi trasami rowerowymi momentami o charakterze górskim. W środku przedborskich lasów oznakowano miejsce upadku z konia króla Kazimierza Wielkiego,  który lubił tu polować. Wypadek na polowaniu spowodował w rezultacie śmierć ostatniego monarchy z rodu Piastów. Na przedborskim zamku bywał często , jak sądzą historycy , Władysław Jagiełło, który tu właśnie ustanowił prawa miejskie dla Łodzi. Teren ten znany jest również z oryginalnej potrawy jaką jest kugiel – prażona całą noc w piecu chlebowym mieszanina ziemniaków z różnymi mięsnymi i warzywnymi dodatkami. Można o nią pytać w Przedborzu albo w Krzętowie. Wielu ciekawych informacji udzielają pracownicy Muzeum Ludowego Ziemi Przedborskiej. Warto również zwiedzić kościół Św. Aleksego zbudowany tuż przy rynku w roku 1278.

Pomiędzy Parkami Krajobrazowymi opisanymi wyżej rozciąga się kilkudziesięciokilometrowy obszar leśny w centrum którego znajduje się nasz ośrodek wypoczynkowo – szkoleniowy DOLINA WARTY w Szczepocicach. bankZ ośrodka jest tylko kilka kilometrów do Radomska – 52 – tysięcznego miasta powiatowego. Nasi Goście znajdą w nim obok centrów handlowych, gabinety lekarskie, muzeum, ośrodek kultury z kinem i sceną Teatru im.Jaracza w Łodzi i bibliotekę. klasztorDla amatorów zwiedzania interesujący będzie fundowany przez Władysława Łokietka klasztor O.O.Franciszkanów, fundowany przez królową Bonę drewniany koścółek Św.Marii Magdaleny oraz chata tatarska w dzielnicy Stobiecko Miejskie. Interesujący jest również stary żydowski kirkut na ulicy Przedborskiej na który przybywają chasydzi z całego świata aby modlić się przy grobie znanej rodziny cadyków z Radomska – Rabinowiczów a także oddać cześć zwiezionym tu i zamordowanym przez hitlerowców kilku tysiącom Żydów z centralnej Polski. Radomsko słynie w świecie z mebli warto więc zajrzeć tu i zapoznać się z ofertami producentów.

Około 40 kilometrów na południe od Radomska położona jest znana z jasnogórskiego sanktuarium Częstochowa. Podobnie jak do Lourdes we Francji czy Fatimy w Portugalii do Częstochowy corocznie przybywają rzesze pielgrzymów przynosząc swoje modlitwy i prośby ale i radości do cudownego obrazu Matki Bożej. Jasna Góra była częstym miejscem odwiedzin Jana Pawła II a także niezwyciężoną twierdzą obronną w czasie szwedzkiego najazdu. W mieście obok wielu zabytkowych kościołów znajdziemy stałą galerię prac Zdzisława Beksińskiego, BWA, Filharmonię i Teatr Dramatyczny im. Adama Mickiewicza, multiplex. Znakomicie działa tu Ośrodek Promocji Kultury GAUDE MATER – organizator wielu wysokiej rangi wydarzeń artystycznych. Częstochowa jest też znakomitym punktem startu do wypraw na Jurę Krakowsko – Częstochowską gdzie znajduje się kilka renomowanych szkół wspinaczki skałkowej.

zamek w BobolicachW niedalekim Olsztynie podziwiać można ruiny zamku powstałego za czasów Kazimierza Wielkiego. W Janowie – Złotym Potoku znajduje sie jedna z najstarszych w Europie pstrągarni a także kryta ujeżdżalnia, w której amatorzy jazdy konnej mogą spróbować jazdy pod okiem fachowego trenera. Wspaniałym celem całodniowej wycieczki może być gmina Niegowa gdzie przywrócono do dawnej świetności średniowieczny zamek w Bobolicach – Mirowie.

gidle klasztorZnakomitą okazją do rowerowej wyprawy duktami leśnymi będzie wycieczka do Gidel położonych kilka kilometrów na południe od ośrodka DOLINA WARTY . Znajduje się tam dominikański klasztor słynący z wyoranej z ziemi figurki Matki Bożej zwanej Gidelską, która znana jest z wielu uzdrowień. Jest ona szczególną patronką dla rolników i górników. W Gidlach należy zwiedzić stary drewniany modrzewiowy kościółek – miejsce pierwszych, jeszcze XVI- wiecznych adoracji figurki Matki Bożej Gidelskiej  oraz dawną siedzibę pustelniczego zakonu Kartuzów a obecnie kościół parafialny. W niedalekim Widzowie gratka dla amatorów polowania z obiektywem. W stadninie koni wyścigowych ciekawymi obiektami będą nie tylko piękne konie ale i ciekawa architektura obiektu wybudowanego przez Lubomirskich w XIX wieku. Kilka kilometrów dalej w miejscowości Cielętniki jest raj dla całej rodziny. Dzieci mogą tu podglądać życie zwierząt w mini ogrodzie zoologicznym oraz razem z rodzicami łowić na wędkę ryby, których w stawach Pana Wojtka jest 21 gatunków. Złowioną rybę można na miejscu schrupać w sałacie i pomidorach patrząc na biegające w zagrodzie konie.

Udając się z ośrodka w kierunku Bełchatowa możemy mieć okazję w miejscowości Kleszczów (nota bene najbogatsza gmina w Polsce) rzucić okiem z platformy widokowej na gigantycznych rozmiarów wyrobisko kopalni węgla brunatnego oraz skorzystać z atrakcji parku wodnego SOLPARK . Tuż obok , na zboczach bełchatowskiej góry  można popróbować downhillu czyli zjazdu na rowerze a zimą skorzystać z naśnieżonego stoku narciarskiego.

Jak Państwo widzicie, w gościnie u nas trudno się nudzić. Nasi animatorzy dodatkowo przygotowali w ośrodku wiele interesujących możliwości aktywnego spędzania urlopu. Ich wybór należy do Państwa ! ZAPRASZAMY DO SZCZEPOCIC!